506 024 868 biuro@oletours.pl

Top północy

„Top północy” to wprowadzona w roku 2009 nowa trasa łącząca najpopularniejsze miejsca nurkowe północnej części Morza Czerwonego. W ciągu tygodnia odwiedzimy leżące na otwartej wodzie Wyspy Braci (Brother Islands) oraz zanurkujemy na najbardziej znanych wrakach i rafach położonych pomiędzy Safagą i Półwyspem Synaj. Safari adresowane jest do zaawansowanych i średniozaawansowanych nurków.

Rejs rozpoczyna się najczęściej z portu w Hurghadzie chociaż w trasę tą możemy również wyruszyć z Safagi lub Marsa Alam. Zaczynamy jak zwykle od dwóch nurkowaniach w przybrzeżnym rejonie Hurghady, a następnie kierujemy się w nocy na południowy zachód, dopływając nad ranem do Wysp Braci. Przed nami trzy nurkowania na Wielkim Bracie, podczas których zobaczymy leżący na krawędzi północnego plateau rafy wrak frachtowca „Numidia” a na kolejnym nurkowaniu wrak frachtowca „Aida” leżącego w centralnej części zachodniego brzegu wyspy. Trzecie nurkowanie pozwala poznać południowe plateau wyspy i spotkać rekiny krążące o tej porze dnia w okół zacumowanych łodzi. Po południu możemy odwiedzić wyspę i wspiąć się na najwyższą w Egipcie latarnię morską, porozmawiać z latarnikami i kupić pamiątkową koszulkę.

Następnego poranka łódź przycumowuje do położonego 2 km na południe Małego Brata. Wykonamy przy tej niewielkiej wyspie trzy nurkowania. Poranne nurkowanie na północnym plateau jest okazją do spotkania z szarymi rekinami rafowymi, majestatycznie wypływającymi do nurków z granatowej toni. Na nurkowaniu przy wschodnim brzegu wyspy zobaczymy rzędy potężnych gorgonii, wśród których uwijają się ławice ryb. Popołudniowe nurkowanie wykonujemy wzdłuż zachodniego brzegu rafy, kończąc je przy plateau południowym.

Zaczynamy wracać w stronę brzegu. W rejonie Safagi odwiedzimy rafę Panarama lub Abu Kafan oraz zanurkujemy na wrakupasażerskiego promu Salem Express. Kolejne godziny upłyną na rejsie w stronę Hurghady, którą mijamy i cumujemy do Stalowej Rafy (Abu Nuhas). Wykonamy tutaj nurkowanie na wraku „Gianis D” i nurkowanie nocne przy ścianie rafy. Nad ranem przepływamy przez cieśninę Gubal i wykonujemy 2 nurkowania na wraku najsłynniejszego wraku na Morzu Czerwonym SS „Thistlegorm”. Po czym wracamy w kierunku Abu Nuhas i zanurzamy się przy wraku „Carnatica” lub „Chrysouli”. Ostatniego dnia nurkujemy na rafach w pobliżu Hurghady (Abu Ramada lub Giftun) oraz na wraku ścigacza „El Mina” zatopionego podczas wojny 7-dniowej. Około godz. 14ej wpływamy do portu.

 

Wymagania: stopień OWD/P1 lub wyższy, staż 20 nurkowań.

 

 

Ramowy plan safari

Dzień 1- Przylot z Polski. Transfer na łódź do Hurghady lub Safagi

Dzień 2 – wypłynięcie, check dive Gota Amuramada, Giftun – 2 nurkowania

Dzień 3 – Duży Brat – 3 nurkowania

Dzień 4 – Mały Brat – 3 nurkowania

Dzień 5 – Panorama Reef, Salem Express, Stalowa Rafa (Abu Nuhas) – 3/4 nurkowania

Dzień 6 – Thistlegorm, wraki na Abu Nuhas – 3/4 nurkowań

Dzień 7 – rafy i wraki w okolicach Hurghady (El Mina, Abu Ramada, Giftun) – 2 nurkowania

Dzień 8 – transfer na lotnisko, wylot do Polski

Powyższy plan ma charakter orientacyjny. Realna trasa safari jest zawsze uzależniona od warunków pogodowych i kwalifikacji uczestników.

 

Cena safari:

790 EUR + 1550 PLN

 

Cena safari obejmuje:

transfer na trasie: lotnisko – łódź – lotnisko, lunch-box (kanapka, jabłko, sok) w przypadku długiego transferu na trasie Hurghada – Marsa Alam (jeśli przelot odbywa się na trasie Wa-wa – Hurghada)

7 noclegów, z czego pierwszy lub ostatni może mieć miejsce w hotelu, trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski (w pierwszym dniu posiłki zaczynają się kolacją, a w ostatnim dniu kończą się śniadaniem)

polski przewodnik nurkowy

butle 11l (oraz ich napełnianie), balast (bez taśm lub kieszeni balastowych)

napoje: kawa, herbata, napoje gazowane, 2-3 nurkowania pierwszego dnia, 3-4 nurkowania w dniach 2-5, 2 nurkowania ostatniego dnia

ubezpieczenie KL, NW w TUiR AXA S.A. uwzględniające wypadki nurkowe, przelot na trasie W-wa-HRG-W-wa lub W-wa -Marsa Alam-W-wa

 

 

Cena safari nie obejmuje:

 

wizy egipskiej – 25 USD

napiwku dla załogi – 30 EUR

dodatkowych posiłków poza łodzią

pozostałego sprzętu nurkowego

opłaty Reef Protection Fee – 15 EUR

opłaty parkowej – 80 EUR

 

 

Warunki płatności:

wpłata I – 1550 PLN do 48 godzin od zgłoszenia rezerwacji miejsca

wpłata II – 350 EUR na 60 dni przed rozpoczęciem imprezy

wpłata III – pozostała kwota do 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.

 

 

Integracyjne Biuro Podróży

 

Ole Tours
E-mail: biuro@oletours.pl
mobile: 506 024 868
ul. Piotrowicka 11 | 26-630 Jedlnia Letnisko