506 024 868 biuro@oletours.pl

Top południa

„Top południa” to nowy program, w ramach którego odwiedzamy rafy położone na terenie tzw. Parków Morskich (Marine Parks) oraz północne rejony raf Św. Jana (St. John’s Reef) i FouryShoal. Trasę tą cechuje duża różnorodność miejsc nurkowych – od malowniczych, płytkich, pociętych tunelami raf w południowej części trasy, po emocjonujące nurkowania pelagiczne w rejonie Parków Morskich. Na tym safari trzeba będzie zrezygnować z dużej liczby nurkowań nocnych (na otwartym morzu są one zabronione ze względów bezpieczeństwa) oraz nastawić się na długie przepłynięcia, bowiem kolejne miejsca nurkowe dzielą duże odległości. Nagrodą za te „wyrzeczenia” będą spektakularne nurkowania i spotkania z niezwykłymi mieszkańcami Morza Czerwonego.

Punktem startu jest port w Marsa Alam, gdzie docieramy autobusem z lotniska w Marsa Alam lub w Hurghadzie. Po nurkowaniu sprawdzającym przy Gota Marsa Alam i drugim nurkowaniu w tym samym rejonie kierujemy się na północny zachód i po nocnym rejsie cumujemy przy położonej na otwartym morzu DedalusReef. Wykonujemy tutaj 3 nurkowania. Podczas dwóch pierwszych nurkowań na pn-wschodnim i pn-zachodnim wierzchołku rafy, odpływamy od pionowych ścian wyspy w toń, żeby spotkać się z rekinami młotami i szarymi rekinami rafowymi. Na nurkowaniu nr 3 płyniemy wzdłuż ściany zachodniej oglądając potężne „anemon city” oraz piękne formacje twardych i miękkich korali. Po południu odwiedzamy latarnię morską wzniesioną tu przez Anglików w roku 1895. Z wierzchołka latarni roztacza się piękny widok na rafę i zacumowane przy jej południowym brzegu łodzie safari. Można napić się herbaty z latarnikami i kupić pamiątkowy T-shirt z wizerunkiem latarni i sylwetkami rekinów młotów.

W nocy przepływamy do leżących na południu wysp Zabarghad i Rocky. Zabarghad jest największą wyspą w tej części Morza Czerwonego, a położona 30 minut drogi na południe Rocky Island jest dosłownie wystającą z wody koralową skałą, której ściany opadają pionowo w toń. Pierwsze nurkowanie robimy przy Rocky Island, okrążając z prądem połowę jej obwodu i podziwiając wspaniałą szatę korali i gąbek pokrywającą ściany.

Następne dwa nurkowania wykonujemy przy południowej stronie wyspy Zabarghad, gdzie na granicy turkusowej płycizny ciągnie się piękna rafa ozdobiona ergami i iglicami, w niektórych miejscach pozwalająca na przepłynięcie systemem pęknięć i pasaży do wnętrza laguny. Przy bezwietrznej pogodzie możliwe jest zanurkowanie na wraku rosyjskiego frachtowca spoczywającego przy północnej strony wyspy.

Kolejny dzień rozpoczynamyw strefie przybrzeżnej, w rejon St. John’s. Wykonamy tu kolejne trzy nurkowania. Do wyboru mamy kilka raf, ale na pewno odwiedzimy malowniczą, pociętą labiryntem korytarzy UmKhararim (Matkę Dziur). To z całą pewnością najlepiej zapamiętywana rafa w tym rejonie. Wspaniale ogrody koralowe i prześwietlone smugami światła korytarze w masywie starej rafy tworzą niezwykłe zestawienie. Czeka nas teraz długa droga na północ, podczas której odwiedzimy dwa miejsca nurkowe w rejonie FouryShoal i jedną z raf między Satayah i Wadi Gimal. Najbardziej znane rafy na FouryShoal to Malahi – zespół 20-metrowych ergów tworzących fantastyczny labirynt korytarzy oraz Claudia – prowadząca nas przez system wspaniale prześwietlonych grot i barwnych ogrodów koralowych. Miejsca te z pewnością nie ustępują swoją urodą UmKhararim. Po kilku kolejnych godzinach rejsu docieramy w rejon Marsa Alam. Safari kończymy dwoma nurkowaniami na leżącej na północ od Marsa AlamElphinstoneReef. To jedna z najpiękniejszych raf w tym rejonie wybrzeża. Północne plateau jest miejscem częstych spotkań z rekinami, a wschodnie i zachodnie ściany, pokryte wspaniałymi koloniami korali miękkich są rajem dla fotografów. Po zakończeniu nurkowań południu kończymy nasz rejs wpływając do portu w Marsa Alam

Wymagania: stopień OWD/P1 lub wyższy, staż: min. 20 nurkowań.

Ramowy plan safari:

Dzień 1 – Przylot z Polski. Transfer na łódz do Marsa Alam

Dzień 2 – wypłyniecie z portu, checkdive przy Gota Marsa Alam, Gota Sharm, – 2 nurkowania (opcjonalnie nurkowanie nocne)

Dzień 3 – DedalusReef – 3 nurkowania

Dzień 4 – Rocky Island, Zabarghad – 3 nurkowania

Dzień 5 – St. Johns: UmKhararim, Big Gotta, Habili Ali – 3/4 nurkowania

Dzień 6 – Fury Shoal – Claudia, Malahai, Satayah – 3/4 nurkowania

Dzień 7 – ElphinstoneReef – 2 nurkowania

Dzień 8 – transfer na lotnisko, wylot do Polski

Powyższy plan ma charakter orientacyjny.
Realna trasa safari jest zawsze uzależniona od warunków pogodowych
i kwalifikacji uczestników.

Cena safari: 790 EUR + 1550 PLN

Cena safari obejmuje:

transfer na trasie: lotnisko – łódź – lotnisko,

lunch-box (kanapka, jabłko, sok)
w przypadku długiego transferu na trasie Hurghada – Marsa Alam (jeśli przelot odbywa się na trasie Wa-wa – Hurghada),

7 noclegów, z czego pierwszy lub ostatni może mieć miejsce w hotelu,

trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski (w pierwszym dniu posiłki zaczynają się kolacją, a w ostatnim dniu kończą się śniadaniem),

polski przewodnik nurkowy,

butle 11l (oraz ich napełnianie), balast (bez taśm lub kieszeni balastowych),

napoje: kawa, herbata, napoje gazowane,

2-3 nurkowania pierwszego dnia, 3-4 nurkowania w dniach 2-5, 2 nurkowania ostatniego dnia,

ubezpieczenie KL, NW  uwzględniające wypadki nurkowe,

przelot na trasie Polska-RMF/HRG-Polska

Cena safari nie obejmuje:

wizy egipskiej – 25 USD,

napiwku dla załogi – 30 EUR,

dodatkowych posiłków poza łodzią,

pozostałego sprzętu nurkowego,

opłaty ReefProtectionFee – 15 EUR.

opłaty parkowej – 80 EUR.

Warunki płatności:

wpłata I – 1550 PLN do 48 godzin od zgłoszenia rezerwacji miejsca

wpłata II – 350 EUR na 60 dni przed rozpoczęciem imprezy

wpłata III – pozostała kwota do 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.

Integracyjne Biuro Podróży

 

Ole Tours
E-mail: biuro@oletours.pl
mobile: 506 024 868
ul. Piotrowicka 11 | 26-630 Jedlnia Letnisko