Klub Żeglarski Ikar

Funkcjonuję w pełnej symbiozie z Klubem Żeglarskim IKAR. Współpracujemy w myśl zasady: RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! Poniższa prezentacja jest więc nie tylko opisem naszej bazy, ale także zachętą do realizowania swoich pasji żeglarskich i motorowodnych na Zalewie Siczki.

Ziemię Radomską trudno nazwać „krainą tysiąca jezior”, dlatego też bliskość profesjonalnie wyposażonego ośrodka jest szczególnie cenna dla wszystkich miłośników sportów wodnych w Radomiu i okolicy. I chociaż z naszej przystani nie wypłyniemy na zbyt długi rejs, to najważniejsza jest możliwość rekreacji, trenowania i zdobywania kwalifikacji. Patent żeglarza bądź sternika motorowodnego oraz nabyte umiejętności staną się przepustką do realizowania planów wakacyjnych na większych akwenach.

A oto wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Klubie Żeglarskim Ikar:

Stowarzyszenie IKAR powstało w 2015 roku z inicjatywy miłośników żeglarstwa i sportów wodnych, a także dzięki możliwości użyczenia istniejącej stanicy wodnej przy ul. Nadrzecznej w Jedlni-Letnisko. Głównym celem działalności było oczywiście zintegrowanie środowiska wodniaków i propagowanie żeglarstwa w regionie radomskim.

klub żeglarski ikar

Działania statutowe, realizowane przez Klub Żeglarski IKAR:

 • Szkolenie wszystkich chętnych, pragnących zdobyć wiedzę i uprawnienia żeglarskie oraz motorowodne.
 • Prowadzenie wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych.
 • Organizacja rejsów żeglarskich (także dla osób niepełnosprawnych).
 • Prowadzenie letnich półkolonii dla najmłodszych.
 • Organizacja jesiennych regat żeglarskich
 • „O Puchar Wójta”.
 • Organizacja regat Diecezji Radomskiej im. ks. Domagały w klasie Omega.
 • Realizacja zadań publicznych, zleconych przez gminę.

Od momentu powołania do życia, Klub Żeglarski IKAR przeprowadził szereg własnych inicjatyw dla mieszkańców regionu radomskiego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zajęcia szkoleniowo-integracyjne, takie jak:

 • cykl warsztatów marynistycznych
 • „Zalew Możliwości”,
 • warsztaty szkutnicze,
 • warsztaty rzemieślnicze „Ginące Zawody”,
 • warsztaty plastyczne.

Stałym elementem działalności jest szkółka żeglarska dla dzieci w klasie Optymist. Szkolenie odbywa się pod opieką trenerów i pod nadzorem ratownika. Szkółka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno dzieci, jak i rodziców.

Stowarzyszenie IKAR jest także pomysłodawcą, uczestnikiem i współorganizatorem „Sztafety Z Okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości”, która odbyła się w 2018 roku. Reprezentacja klubu prowadziła flagę narodową na ostatnim, V etapie, rzeką Wisłą do Bałtyku i Westerplatte.

Klub Żeglarski IKAR dba o swój wizerunek, dlatego też przeprowadzane są cykliczne remonty sprzętu pływającego oraz infrastruktury, czyli modrzewiowego pomostu i domku ratowniczego. Pomimo kameralności przedsięwzięcia, na równie kameralnym akwenie, w każdym elemencie działalności klubu dominuje profesjonalna jakość.

Flotę klubu stanowią:

oletours klub żeglarski śiczki ikar

Jacht 420

oletours klub żeglarski śiczki ikar

7 jachtów Optymist

oletours klub żeglarski śiczki ikar

Jacht Bez2

oletours klub żeglarski śiczki ikar

jacht motorowy Darmar 370

oletours klub żeglarski śiczki ikar

6 jachtów Omega

oletours klub żeglarski śiczki ikar

jacht motorowy Kontra 400R