Strona główna – Ikar
Klub Żeglarski Ikar
Funkcjonuję w pełnej symbiozie z Klubem Żeglarskim IKAR, korzystając z przystani, jachtów, wyposażenia oraz wsparcia logistycznego. Współpracujemy w myśl zasady: RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! Poniższa prezentacja jest więc nie tylko opisem naszej bazy, ale także zachętą do realizowania swoich pasji żeglarskich i motorowodnych na Zalewie Siczki.
Ziemię Radomską trudno nazwać „krainą tysiąca jezior”, dlatego też bliskość profesjonalnie wyposażonego ośrodka jest szczególnie cenna dla wszystkich miłośników sportów wodnych w Radomiu i okolicy. I chociaż z naszej przystani nie wypłyniemy na zbyt długi rejs, to najważniejsza jest możliwość rekreacji, trenowania i zdobywania kwalifikacji. Patent żeglarza bądź sternika motorowodnego oraz nabyte umiejętności staną się przepustką do realizowania planów wakacyjnych na większych akwenach.
A oto wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Klubie Żeglarskim Ikar:
Stowarzyszenie IKAR powstało w 2015 roku z inicjatywy miłośników żeglarstwa i sportów wodnych, a także dzięki możliwości użyczenia istniejącej stanicy wodnej przy ul. Nadrzecznej w Jedlni-Letnisko. Głównym celem działalności było oczywiście zintegrowanie środowiska wodniaków i propagowanie żeglarstwa w regionie radomskim.

Działania statutowe, realizowane przez Klub Żeglarski IKAR:
- Szkolenie wszystkich chętnych, pragnących zdobyć wiedzę i uprawnienia żeglarskie oraz motorowodne.
- Prowadzenie wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych.
- Organizacja rejsów żeglarskich (także dla osób niepełnosprawnych).
- Prowadzenie letnich półkolonii dla najmłodszych.
- Organizacja jesiennych regat żeglarskich
- „O Puchar Wójta”.
- Organizacja regat Diecezji Radomskiej im. ks. Domagały w klasie Omega.
- Realizacja zadań publicznych, zleconych przez gminę.
Od momentu powołania do życia, Klub Żeglarski IKAR przeprowadził szereg własnych inicjatyw dla mieszkańców regionu radomskiego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zajęcia szkoleniowo-integracyjne, takie jak:
- cykl warsztatów marynistycznych
- „Zalew Możliwości”,
- warsztaty szkutnicze,
- warsztaty rzemieślnicze „Ginące Zawody”,
- warsztaty plastyczne.
Stałym elementem działalności jest szkółka żeglarska dla dzieci w klasie Optymist. Szkolenie odbywa się pod opieką trenerów i pod nadzorem ratownika. Szkółka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno dzieci, jak i rodziców.
Stowarzyszenie IKAR jest także pomysłodawcą, uczestnikiem i współorganizatorem „Sztafety Z Okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości”, która odbyła się w 2018 roku. Reprezentacja klubu prowadziła flagę narodową na ostatnim, V etapie, rzeką Wisłą do Bałtyku i Westerplatte.
Klub Żeglarski IKAR dba o swój wizerunek, dlatego też przeprowadzane są cykliczne remonty sprzętu pływającego oraz infrastruktury, czyli modrzewiowego pomostu i domku ratowniczego. Pomimo kameralności przedsięwzięcia, na równie kameralnym akwenie, w każdym elemencie działalności klubu dominuje profesjonalna jakość.
Flotę klubu stanowią:

Jacht 420

7 jachtów Optymist

Jacht Bez2

jacht motorowy Darmar 370

6 jachtów Omega
